BEKLENTİ- MAGGIE STIEFVATER || YORUM

12/26/2015 , BY Mosepati -


Kitap: Beklenti
Orijinal Adı: Linger
Yazar: Maggie Stiefvater
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Çeviri: Selim Yeniçeri
Yayın Tarihi: Kasım 2015
Sayfa Sayısı: 382
Tür: Fantasy, Romance, Paranormal


Kurt kafatasındaki insan gözleri bana suyu hatırlatıyordu: Bahar göğünü yansıtan berrak su mavisi, yağmurda bulanmış bir dere kahverengisi, yazın yosun tutmaya başladığında rengi değişen göl yeşili, karla kaplı bir nehrin grisi. Eskiden yağmurla ıslanmış huşların arasından beni izleyen sadece Sam’in gözleriydi fakat şimdi bütün sürünün bakışlarını üzerimde hissediyordum; bilinen şeylerin, söze dökülmeyen şeylerin ağırlığıyla.                                                                                                                   özlem.                                                                                                                                 Grace ve Sam birbirlerine kavuştukları anda, bir daha ayrılmamak için savaşmak zorunda kalacaklarını anlamışlardır. Sam için bu, kurtadam geçmişiyle hesaplaşmak anlamına gelmektedir; Grace içinse gittikçe belirsizleşen bir gelecekle yüzleşmek...                                                                                                                       kayıp.                                                                                                                                 Bir anda dünyalarına giren yeni kurt Cole’un geçmişi ızdırap ve tehlikeyle doludur. Genç adam kendi iblisleriyle savaşırken kurt hayatına kucak açmakta ve insanlıkla bağlarını koparmaya çalışmaktadır.                                                                                                beklenti.                                                                                                                                   Grace, Sam ve Cole için hayat iki kuvvet –kurt ve insan– arasındaki mücadeleden ibarettir; aşk ise iki farklı yüzünü hep aynı anda göstermektedir: yürek parçalayan ve mest eden, özgürleştiren ve tutsak düşüren, kışkırtan ve ürküten… Ama üç gencin dünyaları parçalanırken bile beklentileri hep aşk olacaktır…                                           “Ürperti, hayranların daha fazlasını istemesine sebep olduysa, Beklenti onları kesinlikle yalvartacak.”Romantic Times
(Tanıtım Bülteninden)
 
 
İlk kitabın heyecanlandıran sonundan sonra zaman kaybetmeden başladığım Beklenti maalesef ilk kitabın sonunda oluşan büyük beklentimi karşılamadı. İlk kitap kadar çok heyecanlanmadım okurken ve çoklu anlatıcı vardı ki bundan hiç hoşlanmıyorum. İlk kitap istisna idi söylemiştim. Bu kitap dört kişi; Sam, Grace, Isabel ve Cole'un gözünden anlatılıyordu.

 Sevemememin bir diğer nedeni Isabel ve Cole ikilisinden hoşlanmamam. Hem onlardan  karakterleri açısından hoşlanmadım hem de hikayeye katkılarını çözemedim, yazar uzatmaya çalışıyormuş gibi geldi. Keşke yazar böyle riskli bir anlatıma başvurmasaydı. Bu yönüyle benim gibi hoşlanmayan vardır mutlaka. İtiraf ediyorum bu ikisinin anlattığı yerlerde sayfaları -birazcıcık- atlamaktan kendimi alamadım.

 İlk kitabın sonunda Sam'e uygulanan tedavinin işe yaradığını görüyoruz. Havalar soğuk olmasına rağmen insan halinde. Grace'in evinde, Grace'in ailesinin haberi olmadan gizli gizli yaşamaya başlıyor. Bana sorarsanız Sam her ne kadar Grace ile olmaktan çok mutlu olsa da bir yanı kurt olmayı özlüyor idi.

İlk kitapta kafamıza takılan bir nokta vardı. " Neden Grace ısırıldıktan sonra kurda dönüşmedi" demiştik.. İşte bu kitapta Grace'in yavaş yavaş hastalanışını okuyoruz. Sam ve Grace bu ağrıların neyi işaret ettiğini içten içe biliyor olsalar da sesli ifade edemiyorlar. İşte burada Cole devreye giriyor ve yeni bir tedavi uygulanıyor Grace'e. Ama sonunda işler planlandığı gibi gitmiyor.

"Sayısız yolu vardır veda etmenin
Sayısız yolu ağlamanın
Sayısız yolu, dışarı çıkmadan önce
şapkanı takmanın
Hoşça kal dedim, hoşça kal, hoşça kal
Bağırdım tüm sesimle
Çünkü bir dahaki sefere konuşabildiğimde
Hatırlamayabilirim yolunu vedalaşmanın."
 
Grace'in hastalanacağını ve sonunu başından tahmin etmiştim ve bütün bir kitap boyunca bu anın geleceği heyecanıyla okudum diyebilirim. Genel olarak kitabı biraz sıkılarak okusam da sonu öyle bir yerde bitti ki bir sonraki kitap olan Ebedi için Ürpertinin sonunda yaşadığım heyecanı yaşıyorum yine.


NOT: Bu kitabın yazılarının da renkli olduğunu, yeşil olduğunu söylemiş miydim?

Puanım:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder