SİSSOYLU SON İMPARATORLUK (MISTBORN, #1) BRANDON SANDERSON || YORUM& ALINTILAR BRANDON SANDERSON 28'İ

2/13/2016 , BY Mosepati -
  
Kitap: Sissoylu Son İmparatorluk
Orijinal Adı: Mistborn: The Final Empire
Yazar: Brandon Sanderson
Yayınevi: Akılçelen Kitaplar

Çeviri: Can Sevinç
Yayın Tarihi: 2014
Sayfa Sayısı: 525

Tür: Epic Fantasy, High Fantasy, Fantasy

Kötülük alt edildi; savaş ise henüz başlıyor.

İmkânsızı başardılar ve acımasız iktidarı bin yıl boyunca devam eden Tanrı benzeri varlığı ortadan kaldırdılar. Bu toprakların en kudretli Sissoylusu hâline gelen Vin ve ona âşık olan genç, idealist bir soylu olan Elend Venture, şimdi yıkık bir imparatorluğun külleri üzerine sağlam, yeni bir toplum inşa etmek zorunda.

Üç farklı ordunun kuşatması altında kaldıkları sırada, Vin ve Elend bu zorlu amaç için çalışmaya başlayalı çok kısa bir zaman olmuştu. Kuşatmanın demir yumruğu geride kalan her günle birlikte giderek daha da kapanırken, kadim bir efsane bir umut ışığı sunmaya başladı onlara. Efsanede bahsedilen Miraç Kuyusu’nun ne tür bir güç bahşettiği belli değil, hatta bu kuyunun gerçekten de var olup olmadığını bile kimse bilmiyor.

Belki de Lord Hükümdar’ı alt etmek işin en kolay tarafıydı. Lord Hükümdar’ın yıkılışı sonrasında ortaya çıkan gelişmelere rağmen hayatta kalabilmek hiç de kolay olmayabilir.

(Tanıtım Bülteni)
1000 yıldır Son İmparatorluğu yöneten Lord Hükümdar, halkın yaşayış tarzına karışan zorba bir "ölümsüzdür."

Halkı skaalar ve diğerleri diye ayırıp, skaaların kendi kurallarını uygulanmasını isterken onları bu baskılar sonucu isyana sürüklerken diğer kısımdaki insanlar yani kendi işine yarayan Allomansi güçleri aktarmıştır.

Gönderilen kimsenin kurtulamadığı ölüm çukuru olan Hathsin Çukurunda trajik bir olay yaşayıp Sissoylu güçleri kazanan ve kaçmayı başarıp Lord Hükümdar'ı devirmeye yönelik planlar yapan Kelsier "Hathsin Firarisi" unvanını almıştır.

Melez Sissoylu ve skaalardan oluşan bir grupla birlikte devrim planı yapan Kelsier amacına ulaşabilecek mi?

Ritmatistte şimdiye kadarki sayfalarda okuduğum kurgu bana ne kadar anlamsız, mantıksız geldiyse; Sissoylu bir o kadar özgün ve heyecan verici bir kurguya sahipti. Hiç sıkılmamayı bir kenara bırakırsak yazarın oluşturduğu birçok karakterin; karakteristik özellikleri, espiritüelliği, muzipliği ve zekasını okumaktan ayrı ayrı zevk aldım.

Genelde bu tip yeni dünyaların oluşturulduğu ve yeni kavramlarla karşılaştığımız kitaplarda, alışma sürelerimiz biraz uzayabilir ancak ben bu kitabın ilk sayfasında kitaba bir vuruldum diyebilir miyim? Evet ilk cümlenin bana verdiği heyecan ve gazla devam etmek benim için artı bir faktör oldu.
  "Çılgın mı? "diye sordu Kelsier bir kahkahayla. "O çılgınlık değildi, o sadece küçük bir eğlenceydi. Sen asıl benim planladığım şeylerin bazılarını görmelisin."
 
*** 
 
"Eskiden yeteri kadar çekilmezdin, Kel, " dedi Dockson. Senin bu yeni namınla nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum. En azından başa çıkarken nasıl yüzümü ifadesiz tutacağımı bilmiyorum.
 
***
 
"Grup kıs kıs güldü ve Kelsier de tahtaya Yeden 'in kötü mizacı yazdı."
 
***
 
"Hayatımın çoğu boyunca benim sorunumda tam tersi oldu, diye düşündü Kelsier eğlenerek Yeden' in yanında tekneden inerken. Gereğinden çok hava, gereğinden az samimiyet."
 
***
 
"Kelsier duraksadı. Koridorun ilerisindeki afif bir ışık parıltısını zar zor fark edebiliyordu. Oha be ! O kadar uzaktan onu nasıl gördü?"


Kitap fiziksel olarak da yoğun bir kitap. Kalın, puntoları küçük, diğer kitaplara göre ebatları farklılık gösteriyor. Hikaye de yoğun olduğu için 3 günde bitirebildim.

Puan kırdığım noktaya gelirsek; ben yazarların, ilk başta tasvir edilen karakterlerin zaman içinde köklü bir şekilde değişmesini hazmedemiyorum, bu bütün kitaplarda benim için bu şekilde. Baştan silik ve güvensizken, bir anda herkesten hesap bekleyen ve önemli olduğunun altını çizen karakterlerden nefret ediyorum. Bir başka neden de var ama söyleyemiyorum, siz anlayın. Kırık puanlar, kalbimin kırıklığının temsili.

Kitabı sevdim mi sevdim ama hayal kırıklığına da uğradım. Benim hikayenin ilerleyişine ve sonuna yönelik düşüncelerim farklıydı. Birkaç yerlerde ciddi manada şaşkınlığa uğradım. Yazar iyi ters köşe yapıyor. İkinci kitap için ne bekliyorum bilmiyorum ama hemen okuyacağım 3. Kitabı da hemen okumak istiyorum.

Puan: 4.5/5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder